| 
  • If you are citizen of an European Union member nation, you may not use this service unless you are at least 16 years old.

  • You already know Dokkio is an AI-powered assistant to organize & manage your digital files & messages. Very soon, Dokkio will support Outlook as well as One Drive. Check it out today!

View
 

VYCC results 2015

Page history last edited by roger patterson 9 years ago

Victoria Youth Chess Championship

Easter, 2015

 

Victoria Youth Chess Championship   April 3rd 2015 (Good Friday)


Official Result (players who qualify for Canadian Youth Chess Championship (CYCC) are highlighted in yellow)

 

U8

 

  # Name Rtng Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Prize
1 Andrew Xu 757 719 L3 W6 W2 W5 L4 3.0 Gold -- 1st after play-off
2 Denman Hertz 655 652 W5 W4 L1 W6 L3 3.0 Silver -- 2nd after play-off
3 Emilia Vozian 442 589 W1 L5 L6 W4 W2 3.0 Bronze -- 3rd after play-off
4 Michael Luo 600 594 W6 L2 D5 L3 W1 2.5  
5 Owen Johnston-Voon unr. 586 L2 W3 D4 L1 W6 2.5  
6 Natasha Sasata unr. 383 L4 L1 W3 L2 L5 1.0 Qualified for CYCC U8 Girl

 

U10

 

  # Name Rtng Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Prize
1 Patrick Huang 1675 1676 W4 W7 W5 W8 W2 5.0 Gold -- 1st 
2 Anna Van 675 864 W11 D8 W9 W5 L1 3.5 Silver -- 2nd
3 David Eirew 556 745 W13 L5 W7 D4 W8 3.5 Silver -- 2nd
4 Anthony Xu unr. 977 L1 W11 W12 D3 W6 3.5 Silver -- 2nd
5 Anastasia Sasata 1024 1005 W12 W3 L1 L2 W11 3.0  
6 Zixuan Ren unr. 708 H--- W10 L8 W9 L4 2.5  
7 Joseph Limb unr. 667 W9 L1 L3 D12 B--- 2.5  
8 XuanYing Yu unr. 799 W10 D2 W6 L1 L3 2.5  
9 Jason Chung 793 720 L7 B--- L2 L6 W12 2.0  
10 Aalia Anandji unr. 368 L8 L6 L11 B--- W13 2.0  
11 Samuel Johnston-Voon unr. 612 L2 L4 W10 W13 L5 2.0  
12 Vaughn Purinton unr. 513 L5 W13 L4 D7 L9 1.5  
13 Lucas De Schepper unr. 156 L3 L12 B--- L11 L10 1.0  

 

U12

 

  # Name Rtng Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Prize
1 Alexander Sasata 964 1153 W12 W6 W7 W2 W5 5.0 Gold -- 1st
2 Callum Lehingrat 1415 1392 W11 W5 W3 L1 W6 4.0 Silver -- 2nd
3 Milo Eirew 709 738 B--- W8 L2 L6 W10 3.0 Bronze -- 3rd
4 Ben Williams unr. 578 L10 W9 L5 W11 B--- 3.0 Bronze -- 3rd
5 Franklin Chen unr. 998 W8 L2 W4 W7 L1 3.0 Bronze -- 3rd
6 Aland Chang unr. 942 W9 L1 W11 W3 L2 3.0 Bronze -- 3rd
7 Arun Huijbregts unr. 829 B--- W10 L1 L5 W8 3.0 Bronze -- 3rd
8 Richard Huang unr. 621 L5 L3 W10 W9 L7 2.0  
9 Dominic Adelborg unr. 401 L6 L4 B--- L8 W11 2.0  
10 Zylo Green unr. 495 W4 L7 L8 B--- L3 2.0  
11 Desmond De Schepper unr. 350 L2 B--- L6 L4 L9 1.0  
12 Cullen Plester unr. 750 L1 U--- U--- U--- U--- 0.0  

 

U14

 

  # Name Rtng Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Prize 
1 Matthew Geng 1642 1631 W7 W4 W6 D2 W3 4.5 Gold -- 1st 
2 Dylan Fox 1015 1055 W9 D3 W8 D1 D4 3.5 Silver -- 2nd 
3 Pepi Eirew 1047 1054 W5 D2 D4 W6 L1 3.0 Bronze -- 3rd 
4 Aaron Anandji 978 1006 W8 L1 D3 W5 D2 3.0 Bronze -- 3rd 
5 Irena Datcu-romano 693 743 L3 B--- W9 L4 W7 3.0 Bronze -- 3rd 
6 Thomas Dryden 661 735 B--- W7 L1 L3 W9 3.0 Bronze -- 3rd 
7 Sahil Dattani 936 864 L1 L6 B--- W8 L5 2.0  
8 Dylan Langer unr. 565 L4 W9 L2 L7 B--- 2.0  
9 Avery Dunn unr. 261 L2 L8 L5 B--- L6 1.0  

 

U16

 

  # Name Rtng Post Rd 1 Rd 2 Rd 3 Rd 4 Rd 5 Prize
1 Brandon Zhu 871 987 W5 W2 W4 W3 B--- 5.0 Gold -- 1st U16
2 Andrew Datcu-romano 805 796 W3 L1 B--- L4 W5 3.0 Silver -- 2nd U16
3 Matthew Miller unr. 784 L2 B--- W5 L1 W4 3.0 Silver -- 2nd U16
4 Amar Dattani 762 716 B--- L5 L1 W2 L3 2.0 Bronze -- 3rd U16
5 Jacob Berry-McKechnie unr. 614 L1 W4 L3 B--- L2 2.0 Gold -- 1st U18

 

Comments (0)

You don't have permission to comment on this page.